Gün Kurusunun Faydaları

Gün kurusunun faydaları, normal kuru kayısıya oranla daha fazladır. Gün kurusu ve kuru kayısı arasında fark kurutma işlemleri aşamasında oluşmaktadır.

Gün kurusu taze kayısının hiç bir işlemden geçmeksizin direkt olarak güneş ışığında bekletilmesi sonucu kurutulan bir kayısı türüdür. Bu nedenle gün kurusunun faydaları, normal kuru kayısıya oranla daha fazladır. Çünkü kurutulma işlemi sırasında kükürtlenme işleminden geçmeden doğal haliyle kurutulur. Bu nedenle daha organik ve sağlıklıdır.

Gün kurusunun faydalarını maddeler halinde sıralayacak olursak,

  • En çok bilinen faydası olarak sindirime yardımcı olması başta gelir.
  • Sıcak su içerisinde bekletilip cilde uygulandığında egzamanın neden olduğu kaşıntıyı giderir.
  • Potasyum değeri yüksek olduğundan, kalbin düzenli çalışmasını destekler.
  • Ateş düşürücü etkisi vardır.
  • Adet dönemindeki kramplara iyi gelir ve kansızlık oluşumunu engeller.

Gün kurusunun faydalarını detaylı bir şekilde incelemeye başlamadan önce, dilerseniz ilk olarak kuru kayısı ile gün kurusu arasındaki fark nedir buna bir göz atalım.

Gün Kurusunun Faydaları Nelerdir?

Gün kurusunun daha organik bir kayısı türü olduğunu öğrendikten sonra, gün kurusu faydaları da oldukça merak konusu haline gelmiştir. Aşağıda temel başlıklar halinde gün kurusunun faydalarını sıraladık.

Sindirim Sistemine Faydaları

Gün kurusunun faydaları arasında hiç şüphesiz herkes tarafından bilinen en temel faydası, sindirim sistemine olan faydasıdır.

Özellikle de sabahları güne başlarken aç karnına tüketilen gün kurusunun mide asidini nötr hale getirdiği ve alkali etki gösterdiği bilinmektedir.

Bu da sindirimi daha da kolaylaştırmasına ve kabızlık sorununun önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Cilde Faydaları

Gün kurusunun cilde faydaları da oldukça olumlu etkiler sağlayan faydalardır. Özellikle de egzama gibi kaşıntılı deri rahatsızlıklarında oldukça etkili olduğu bilinir.

Bu nedenle gün kurusunu sıcak bir kap su içerisinde beklettikten sonra bu suyu cildinize pamuk yardımıyla sürebilirsiniz.

Hem kaşıntıyı giderecek hem de cildinize doğal bir tonik etkisi gösterecektir.

Kalbe Faydaları

Gün kurusunun kalbe faydaları, içeriğindeki yüksek potasyum değerinden gelir. Potasyum sayesinde kalp atışlarını düzenlemeye ve kalbin daha sağlıklı çalışmasını desteklemeye yardımcıdır.

Ayrıca her sabah aç karnına tüketilen gün kurusunun, tansiyonu dengelediği ve tansiyon hastalığı riskini azalttığı da bilinmektedir.

Yüksek Ateşi Düşürmeye Yardımcıdır

Gün kurusunun en etkili ve olumlu özelliklerinden biri de yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olmasıdır.

Özellikle soğuk havalarda yaşanan yüksek ateş ve gribal hastalıklara karşı doğal bir ilaç olan gün kurusu, ezilip balla karıştırıldığında ve su ile birlikte tüketildiğinde hastalık ve ateşten koruyan bir ilaç niteliğindedir.

Adet Sancılarına Karşı Etkilidir

Gün kurusunun faydaları arasında, kadınların adet dönemlerinde yaşadığı sancılara iyi gelmesi de yer alır.

Özellikle kan hücrelerinde artışı desteklemesi sonucu bu dönemlerde yaşanan ağrıları minimuma indirdiği belirlenmiştir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir