Malatya Hediyelik Kayısı | Kuru Kayısı ve Gün Kurusu https://www.malatyahediyelikkayisi.com Hediyelik Kayısı Paketleri, Gün Kurusu Thu, 03 Jun 2021 14:49:21 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.9.3 https://www.malatyahediyelikkayisi.com/wp-content/uploads/2019/10/download-1-80x80.png Malatya Hediyelik Kayısı | Kuru Kayısı ve Gün Kurusu https://www.malatyahediyelikkayisi.com 32 32 Doğal Dut Pekmezinin Faydaları https://www.malatyahediyelikkayisi.com/2020/02/05/dogal-dut-pekmezinin-faydalari/ https://www.malatyahediyelikkayisi.com/2020/02/05/dogal-dut-pekmezinin-faydalari/#respond Wed, 05 Feb 2020 10:51:24 +0000 https://www.malatyahediyelikkayisi.com/?p=9456 Malatya’nın meşhur dut pekmezi asırlardır bu topraklarda üretilmekte ve gerek ülkemizde yurt dışında birçok ülkede tüketilmektedir. Doğal ve organik olarak yapılan dut pekmezi özellikle kış aylarında birçok hastalığa karşı doğal bir antibiyotik görevi görmektedir. Oldukça rağbet gören dut pekmezinin fabrikasyon ürünlerinden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Ev yapımı doğal Malatya dut pekmezinin faydalarını saymakla bitiremeyiz. İşte …

The post Doğal Dut Pekmezinin Faydaları appeared first on Malatya Hediyelik Kayısı | Kuru Kayısı ve Gün Kurusu.

]]>
Malatya’nın meşhur dut pekmezi asırlardır bu topraklarda üretilmekte ve gerek ülkemizde yurt dışında birçok ülkede tüketilmektedir. Doğal ve organik olarak yapılan dut pekmezi özellikle kış aylarında birçok hastalığa karşı doğal bir antibiyotik görevi görmektedir. Oldukça rağbet gören dut pekmezinin fabrikasyon ürünlerinden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Ev yapımı doğal Malatya dut pekmezinin faydalarını saymakla bitiremeyiz. İşte onlardan bazıları;

Kansızlığa iyi gelir.

Demir bakımından oldukça zengindir.

Kansere karşı koruma sağlayan antioksidanlar açısından zengindir.

Kemikleri güçlendirir ve kemik erimesine karşı koruma sağlar.

İçeriğinde kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller vardır.

Kolesterolü dengeler.

Sinir sistemini güçlendirir.

Kanın pıhtılaşmasını önler.

Karaciğeri temizler.

Bebeklerin büyümesine ve gelişmesine yardımcıdır.

Çocukların zeka gelişimine yardım eder.

Gargara şeklinde ağız ve boğaz hastalıklarına karşı etkilidir.

Çocuklarda sık sık rastlanan pamukçuk için de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Göğüs ağrılarını hafifletir.

Böbrekleri güçlendirir.

Enerji verir.

İyi bir antioksidan kaynağıdır.

Mide hastalıklarına, özellikle de ülser şikayetine karşı faydalıdır.

Astım ve bronşit hastalıklarına karşı yararlıdır.

Soğuğa karşı vücudun direncini artırıcı özelliğe sahiptir.

Lif açısından zengin olması nedeniyle bağırsakları yumuşatır ve kabızlığa fayda sağlar.

Kalp krizi geçirme ve felç riskini azaltır.

Gözün görme sistemine yarar sağlar.

Hafızayı güçlendirir.

Beyin için faydalıdır.

Ülsere karşı iyi gelir.

Malatya Dut Pekmezinin Fiyatı ne kadar?

Malatya dut pekmezi organikliği ve kalitesine göre değişmekle birlikte 1 kg fiyatı 30 TL ile 50 TL arasında değişmektedir. Sitemizde ürünler kısmında ilgili dut pekmezini satın alabilirsiniz.

The post Doğal Dut Pekmezinin Faydaları appeared first on Malatya Hediyelik Kayısı | Kuru Kayısı ve Gün Kurusu.

]]>
https://www.malatyahediyelikkayisi.com/2020/02/05/dogal-dut-pekmezinin-faydalari/feed/ 0
Gün Kurusunun Faydaları https://www.malatyahediyelikkayisi.com/2019/10/16/gun-kurusunun-faydalari/ https://www.malatyahediyelikkayisi.com/2019/10/16/gun-kurusunun-faydalari/#respond Wed, 16 Oct 2019 15:24:34 +0000 https://www.malatyahediyelikkayisi.com/?p=6639 Gün kurusunun faydaları, normal kuru kayısıya oranla daha fazladır. Gün kurusu ve kuru kayısı arasında fark kurutma işlemleri aşamasında oluşmaktadır. Gün kurusu taze kayısının hiç bir işlemden geçmeksizin direkt olarak güneş ışığında bekletilmesi sonucu kurutulan bir kayısı türüdür. Bu nedenle gün kurusunun faydaları, normal kuru kayısıya oranla daha fazladır. Çünkü kurutulma işlemi sırasında kükürtlenme işleminden …

The post Gün Kurusunun Faydaları appeared first on Malatya Hediyelik Kayısı | Kuru Kayısı ve Gün Kurusu.

]]>
Gün kurusunun faydaları, normal kuru kayısıya oranla daha fazladır. Gün kurusu ve kuru kayısı arasında fark kurutma işlemleri aşamasında oluşmaktadır.

Gün kurusu taze kayısının hiç bir işlemden geçmeksizin direkt olarak güneş ışığında bekletilmesi sonucu kurutulan bir kayısı türüdür. Bu nedenle gün kurusunun faydaları, normal kuru kayısıya oranla daha fazladır. Çünkü kurutulma işlemi sırasında kükürtlenme işleminden geçmeden doğal haliyle kurutulur. Bu nedenle daha organik ve sağlıklıdır.

Gün kurusunun faydalarını maddeler halinde sıralayacak olursak,

 • En çok bilinen faydası olarak sindirime yardımcı olması başta gelir.
 • Sıcak su içerisinde bekletilip cilde uygulandığında egzamanın neden olduğu kaşıntıyı giderir.
 • Potasyum değeri yüksek olduğundan, kalbin düzenli çalışmasını destekler.
 • Ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Adet dönemindeki kramplara iyi gelir ve kansızlık oluşumunu engeller.

Gün kurusunun faydalarını detaylı bir şekilde incelemeye başlamadan önce, dilerseniz ilk olarak kuru kayısı ile gün kurusu arasındaki fark nedir buna bir göz atalım.

Gün Kurusunun Faydaları Nelerdir?

Gün kurusunun daha organik bir kayısı türü olduğunu öğrendikten sonra, gün kurusu faydaları da oldukça merak konusu haline gelmiştir. Aşağıda temel başlıklar halinde gün kurusunun faydalarını sıraladık.

Sindirim Sistemine Faydaları

Gün kurusunun faydaları arasında hiç şüphesiz herkes tarafından bilinen en temel faydası, sindirim sistemine olan faydasıdır.

Özellikle de sabahları güne başlarken aç karnına tüketilen gün kurusunun mide asidini nötr hale getirdiği ve alkali etki gösterdiği bilinmektedir.

Bu da sindirimi daha da kolaylaştırmasına ve kabızlık sorununun önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Cilde Faydaları

Gün kurusunun cilde faydaları da oldukça olumlu etkiler sağlayan faydalardır. Özellikle de egzama gibi kaşıntılı deri rahatsızlıklarında oldukça etkili olduğu bilinir.

Bu nedenle gün kurusunu sıcak bir kap su içerisinde beklettikten sonra bu suyu cildinize pamuk yardımıyla sürebilirsiniz.

Hem kaşıntıyı giderecek hem de cildinize doğal bir tonik etkisi gösterecektir.

Kalbe Faydaları

Gün kurusunun kalbe faydaları, içeriğindeki yüksek potasyum değerinden gelir. Potasyum sayesinde kalp atışlarını düzenlemeye ve kalbin daha sağlıklı çalışmasını desteklemeye yardımcıdır.

Ayrıca her sabah aç karnına tüketilen gün kurusunun, tansiyonu dengelediği ve tansiyon hastalığı riskini azalttığı da bilinmektedir.

Yüksek Ateşi Düşürmeye Yardımcıdır

Gün kurusunun en etkili ve olumlu özelliklerinden biri de yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olmasıdır.

Özellikle soğuk havalarda yaşanan yüksek ateş ve gribal hastalıklara karşı doğal bir ilaç olan gün kurusu, ezilip balla karıştırıldığında ve su ile birlikte tüketildiğinde hastalık ve ateşten koruyan bir ilaç niteliğindedir.

Adet Sancılarına Karşı Etkilidir

Gün kurusunun faydaları arasında, kadınların adet dönemlerinde yaşadığı sancılara iyi gelmesi de yer alır.

Özellikle kan hücrelerinde artışı desteklemesi sonucu bu dönemlerde yaşanan ağrıları minimuma indirdiği belirlenmiştir.

The post Gün Kurusunun Faydaları appeared first on Malatya Hediyelik Kayısı | Kuru Kayısı ve Gün Kurusu.

]]>
https://www.malatyahediyelikkayisi.com/2019/10/16/gun-kurusunun-faydalari/feed/ 0
Kuru Kayısı Neye Faydalıdır? https://www.malatyahediyelikkayisi.com/2018/10/23/kuru-kayisi-faydalari/ https://www.malatyahediyelikkayisi.com/2018/10/23/kuru-kayisi-faydalari/#respond Tue, 23 Oct 2018 07:50:18 +0000 https://futuriodemos.com/default-demo/?p=23 Kuru kayısı, bilindiği üzere taze kayısıların özel tekniklerle kurutulması ile üretilir. Bu kurutma işlemi, güneş altında ve doğal yöntemlerle yapılırsa, elde edilen ürüne günkurusu kayısı denmektedir. Günkurusu kayısılar, daha koyu bir renge sahip olur. Ancak içerdikleri vitamin, mineral ve faydalar bakımından, her iki tip kayısı arasında bir fark yoktur.Kuru kayısının faydaları, İbn-i Sina’nın modern Batı …

The post Kuru Kayısı Neye Faydalıdır? appeared first on Malatya Hediyelik Kayısı | Kuru Kayısı ve Gün Kurusu.

]]>
Kuru kayısı, bilindiği üzere taze kayısıların özel tekniklerle kurutulması ile üretilir. Bu kurutma işlemi, güneş altında ve doğal yöntemlerle yapılırsa, elde edilen ürüne günkurusu kayısı denmektedir. Günkurusu kayısılar, daha koyu bir renge sahip olur. Ancak içerdikleri vitamin, mineral ve faydalar bakımından, her iki tip kayısı arasında bir fark yoktur.
Kuru kayısının faydaları, İbn-i Sina’nın modern Batı tıbbının kaynaklarından biri olan “Tıbbın Kanunu” isimli eserine dahi konu olmuştur. Nitekim güncel araştırmalar, kuru kayısı tüketimi ile uzun ömür arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Kuru kayısı tüketiminin sağlığa olan katkılarını şöyle belirtmek mümkündür:

 • Demir bakımından en zengin gıdalardan biridir. Bu nedenle, anemi tedavisinde sıklıkla kullanılır. Demire ek olarak bakır da içerdiğinden, ruh halinin dengede kalmasına da yardımcı olur ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırır.
 • Diyet lifi oranı çok yüksektir. Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur ve kabızlığı engeller. Ancak çok fazla tüketilmesi, ishale neden olur.
 • En önemli potasyum kaynakları arasındadır. Kalp damar sağlığının korunmasına yardımcı olur ve aritmi hastalığına iyi gelir. Kas gelişimine de faydası vardır. Bu nedenle küçük çocukla tarafından da tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Yüksek oranda magnezyum içerdiğinden, kan basıncını doğal olarak dengeler ve yüksek tansiyonu düşürür.
 • A vitamini kaynağı olduğundan, görme gücünü artırır ve göz hastalıklarının oluşumunu engeller. Aynı nedenle, cilt sorunlarına da iyi gelir. Kuru kayısı, egzama tedavisinde dahi kullanılmaktadır.
 • Kuru kayısı içinde şeker bulunmaz. Glisemik indeksi son derece düşüktür ve kan şekerini yükseltmez.

Kuru kayısı, uzun süreler boyunca depolamaya uygun bir gıdadır. Üç ay içinde tüketecekseniz, Uğur derin dondurucunuzun kapağa yakın bir kısmında depolamanız önerilir. Daha uzun süreler için, derin dondurucunun zemin kısmına yerleştirmeniz daha uygun olacaktır.

The post Kuru Kayısı Neye Faydalıdır? appeared first on Malatya Hediyelik Kayısı | Kuru Kayısı ve Gün Kurusu.

]]>
https://www.malatyahediyelikkayisi.com/2018/10/23/kuru-kayisi-faydalari/feed/ 0
Kayısı Sucuğu Faydaları https://www.malatyahediyelikkayisi.com/2018/10/23/kayisi-cezeryesi/ https://www.malatyahediyelikkayisi.com/2018/10/23/kayisi-cezeryesi/#respond Tue, 23 Oct 2018 07:49:49 +0000 https://futuriodemos.com/default-demo/?p=20 Malatya gün kurusu kayısıdan üretilen kayısı dönerleri ya da kayısı sucukları tam bir enerji deposudur.Özenle ayıklanan ve temizlenen günkurusu kayısılar iyice kaynatılır. Özenle kaynatılan kayısılar daha sonra kazanlara atılarak gerekli kıvama gelinceye iyice kadar pişirilir. Pişirilen kayısıların içerisine ocaktan indirilmeden hemen önce çeşitli çerez ve baharatlar eklenerek pişirilen kayısı içerisine homojen şekilde dağılması sağlanır. Kayısı …

The post Kayısı Sucuğu Faydaları appeared first on Malatya Hediyelik Kayısı | Kuru Kayısı ve Gün Kurusu.

]]>
Malatya gün kurusu kayısıdan üretilen kayısı dönerleri ya da kayısı sucukları tam bir enerji deposudur.Özenle ayıklanan ve temizlenen günkurusu kayısılar iyice kaynatılır. Özenle kaynatılan kayısılar daha sonra kazanlara atılarak gerekli kıvama gelinceye iyice kadar pişirilir. Pişirilen kayısıların içerisine ocaktan indirilmeden hemen önce çeşitli çerez ve baharatlar eklenerek pişirilen kayısı içerisine homojen şekilde dağılması sağlanır. Kayısı döneri oval kalıplarda soğumaya bırakılır ve döner bıçağı ile kesilerek servis edilir veya paketlenerek satışa sunulur. Kayısı cezeryesi ise yatay ince bir tabaka halinde özel tablalarda soğumaya bırakılarak kare veya dikdörtgen kesilip servise veya paketlenerek satışa sunulur.

Malatya naturel kayısısından üretilen kayısı dönerinin Antep fıstıklı,Fındıklı kayısı döneri ve Cevizli kayısı döneri gibi birçok çeşidi vardır. Aynı şekilde Malatya naturel kayısıdan üretilen kayısı cezeryesinde de Antep fıstıklı kayısı cezeryesi, fındıklı kayısı cezeryesi gibi birçok çeşit vardır.

Cezeryenin kayısıdan yapılmasının nedeni ile A,B,C ve P vitaminleri içermektedir. Sindirim problemleri, kalp rahatsızlıkları kemik problemleri gibi birçok hastalığa iyi gelen kayısı döneri ve kayısı cezeryesi aynı zamanda cildi taze ve canlı tutarak genç bir görünüm sağlar. Ayrıca lif oranın yüksek kalori oranın düşük olması nedeni ilekayısı döneri veya kayısı cezeryesi iyi bir atıştırmalık ve diyet ürünüdür. Kayısı döneri ve kayısı cezeryesi gerek kayısıdan üretilmiş olması nedeni ile gerekse muhtevasında buluna çerezler dolayısıyla tam bir enerji deposudur. Naturel Malatya kayısısından üretilen bu lezzetli ürünleri siz ve sevdikleriniz gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

The post Kayısı Sucuğu Faydaları appeared first on Malatya Hediyelik Kayısı | Kuru Kayısı ve Gün Kurusu.

]]>
https://www.malatyahediyelikkayisi.com/2018/10/23/kayisi-cezeryesi/feed/ 0
Kayısı Sucuğu Faydaları https://www.malatyahediyelikkayisi.com/2018/10/23/kayisi-sucugu-faydalari/ https://www.malatyahediyelikkayisi.com/2018/10/23/kayisi-sucugu-faydalari/#respond Tue, 23 Oct 2018 07:49:32 +0000 https://futuriodemos.com/default-demo/?p=18 Şeker sucuğu diğer adıyla lokum sucuklar Şeker sucuğu lokum tatlı sevenlerin özellikle de lokum severlerin asla hayır diyemeyeceği bir lezzettir. Muhteva olarak lokuma benzeyen şeker sucuğunu birbirinden ayıran temel özellik pişirme ve soğutma aşamasında uygulanan işlemlerdir. Lokumun olduğu gibi şeker sucuğunun da temel maddeleri şeker ve nişastadır. Maalesef son zamanlarda şekerleme üretiminde şekerin yerini glikoz almaya …

The post Kayısı Sucuğu Faydaları appeared first on Malatya Hediyelik Kayısı | Kuru Kayısı ve Gün Kurusu.

]]>
Şeker sucuğu diğer adıyla lokum sucuklar

Şeker sucuğu lokum tatlı sevenlerin özellikle de lokum severlerin asla hayır diyemeyeceği bir lezzettir. Muhteva olarak lokuma benzeyen şeker sucuğunu birbirinden ayıran temel özellik pişirme ve soğutma aşamasında uygulanan işlemlerdir. Lokumun olduğu gibi şeker sucuğunun da temel maddeleri şeker ve nişastadır. Maalesef son zamanlarda şekerleme üretiminde şekerin yerini glikoz almaya başlamıştır. Özellikle sanayi tarzı işletmelerde ürün raf ömrünü uzatması ve şekerlemelerin imal edildikleri ilk şekli korumaları ve en önemlisi üretim maliyetin düşürmek maksadıyla sıkça glikoza yani mısır şurubuna başvurulmaktadır. Şeker sucuğu ve lokumun ana maddesi olan şekerin yerini elbette glikoz şurubu alamaz. Biz Malatya Lezzetleri olarak şeker sucuğu yapımı esnasında veya diğer ürünlerimizin üretimi esnasında hem sağlıklı olması hem de kendine has lezzetlerini korumaları maksadıyla kesinlikle glikoz veya mısır şurubu kullanmıyoruz.

Malatya lezzetleri tarafından Şeker sucuğu nasıl yapılır?

Malatya lezzetleri tarafından şeker sucuğu nasıl yapılır?   Kısaca anlatacak olursak şeker sucuğu tarifi şu şekildedir. Şeker sucuğu pişirilen kazanların içerisi su ile doldurulur. Suyun içerisini yeteri kadar şeker ve nişasta eklenerek karıştırılır ve kazanda pişirilir. Kazanda pişen karışımın içerisine limon tuzu da eklenir ve yeterli kıvama gelince kadar pişirilir. Pişen lokumun içine şeker sucuğu çeşitleri elde etmek adına pişirilme esnasında meyve kokteylleri veya çeşitli çerezler eklenebilir. Sağlıklı bir şekerleme elde etmek için kesinlikle geleneksel yöntemlerden şaşmamamız gerekmektedir. Biz sağlığa faydalı ve lezzetli şekerlemelerimizi üretim esnasında dededen babadan öğrendiğimiz geleneksel yöntemleri hala uygulamamıza borçluyuz. Geleneksel yöntemlerle üretilen şeker sucuğunun birçok faydası vardır. Kısaca anlatacak olursak şeker sucuğunun faydaları kısaca şunlardır; Doğal enerji deposudur, karbonhidrat kaynağıdır. Üre ve ürik asitin vücuttan atımını sağlar, boğaz hastalıklarında boğazı rahatlatır. Bunun gibi birçok faydası olan şeker sucuğu ve lokum lezzetli bir tatlıdır aynı zaman da.

The post Kayısı Sucuğu Faydaları appeared first on Malatya Hediyelik Kayısı | Kuru Kayısı ve Gün Kurusu.

]]>
https://www.malatyahediyelikkayisi.com/2018/10/23/kayisi-sucugu-faydalari/feed/ 0